Все про сливу

Сорти слив

Ренклод колгоспний
Ренклод колгоспний. Сорт отриманий І. В. Мічуріним від схрещування сорту Ренклод зелений з терносливою. Це один з кращих сортів сливи. Має високу морозостійкість, рясну врожайність і раннє дозрівання плодів. Служить стандартним сортом в Ленінградській, Калузької та інших областях. У пору плодоношення вступає рано - на 4-5-й рік. Плодоносить щорічно більше на букетних гілочках і частково на однорічному прирості. Дозрівання дружне - у другій половині серпня. Середній урожай з восьмирічного дерева - 9 кг (максимальний - 18 кг), з одинадцятирічного 39
кг (максимальний-51 кг). Сорт самобезплідний. Запилювачі: Скороспілка червона, Угорка московська, Ренклод терновий, Терн великоплідний.
За морозостійкостю не поступається місцевому сорту Скороспілка червона. Гладкий світло-сірий штамб дерева не пошкоджується опіками, морозом і не страждає від камедетечі. Квіткові бруньки до морозів більш стійкі, ніж у багатьох інших сортів домашньої сливи. Дерево середнього зросту (до 3 м), з округлою кроною, звисаючими гілками. Розмножується сорт щепленням. На сливі і терні швидко росте, на піщаній вишні в 8-10 років добре плодоносить. Кореневласні рослини у великій кількості утворюють порослі. Плоди округлої форми, зеленувато-жовті, зверху покриті легким блакитним нальотом з добре помітними білими підшкірними крапками. Маса їх по 16-18 г. М'якуш жовто-зелений, ніжний, соковитий, солодкий з невеликою кислинкою. Кісточка невелика, округло-яйцеподібна, злегка випуклої форми, напіввідставша від м'якоті. Плоди придатні для споживання, як в свіжому вигляді, так і для переробки на компоти.

Сорти слив Скороспілка червона.

Скороспылка червонаОпис сорти сливи. Сорт невідомого походження. Дерево або кущ середньої висоти до 3 м, з округлою злегка розлогою, добре обростає кроною. Кора на штамбі і гілках сірого кольору. Близько пристовбурних кіл кореневласних дерев утворюється багато порослі. Частково самоплодовий. Хороші запилювачі - Угорка московська, Ренклод колгоспний. Щеплені дерева починають плодоносити на 3-4-й рік, порослеві - на 6 - 7-й.
Дозрівання неодночасне і розтягнуте, починається у другій половині серпня. У міру дозрівання плоди осипаються. Урожай-кість хороша. У сприятливі роки з дорослого дерева (Середня смуга) збирають 20-35 кг. Плоди округло-овальної або яйцевидної форми, неравнобокие, трохи загострені і злегка округло-загнуті у вигляді тупого дзьоба до вершини. Шов добре помітний.
Забарвлення плодів рожево-червона, при повному дозріванні - темно-червона з синювато-сизим нальотом і різко вираженими темними підшкірними крапками. М'якоть жовта, щільна, пісочна, малосахарістая, у вологі роки прісна і мало-смачна. Кісточка середня, неправильної яйцевидної форми, з загостреним, кілька зігнутим кінцем і шорсткою комірчастою поверхнею, добре відділяється від м'якоті. Плоди придатні для вживання в свіжому вигляді і для переробки.
Сорт районований в Ленінградській, Московській, Рязанській, Тульській, Калузькій і інших областях. У суворі зими в центральних областях Нечорноземної смуги дерева повністю вимерзають до рівня снігового покриву і навіть до кореневої шийки. У пошкоджених морозами дерев спостерігається камедетечение. Квіткові бруньки менш стійкі до морозів, ніж деревина. Вони гинуть при температурі мінус 35 ° С. Однак Скороспілка червона серед місцевих сортів домашньої сливи найбільш зимостійка.

Сорти слив Пам'яті Тімірязєва.

Сорти слив Пам'яті ТімірязєваОпис сорти сливи. Сорт отриманий від схрещування сортів Вікторія та Скороспілка червона. Розмножується порослю і щепленням, краще щепленням на сіянці сорту Скороспілка червона. Дерева сильнорослі, з округло-розлогою кроною. Деревина і плодові бруньки середньої зимостійкості. За ступенем витривалості сорт майже не поступається сорту Скороспілка червона. У пору плодоношення вступає рано - на 3-4-й рік.
Плодоносить на букетних гілочках і однорічних приростів. Дозрівання плодів - дружне, в першій половині вересня, майже не обсипається. Однак в холодні роки плоди дозрівають з великим запізненням. Сливи яйцевидної форми, жовтуваті, з красивим червоним рум'янцем, маса їх по 20-25 р. М'якоть жовта, середньої щільності, соковита, ароматна, солодка з невеликою кислотою, приємна на смак. Кісточка середнього розміру, від м'якоті відстає добре.
Плоди придатні для споживання у свіжому вигляді та для переробки на варення і компоти. Сорт районований в Московській, Рязанській, Тульській та інших областях.

Сорти сливи Іскра.

Опис сорти сливи. Дерева середньорослі, у молодому віці - з кроною широкопірамідальною форми, а більш дорослі округлої. Розмножується зливу кореневими порослями і окуліровкою. Кращі підщепа - сіянці місцевих сортів слив. Характерна особливість сорту - скоростиглість, щорічна і висока врожайність. Дворічні деревця починають плодоносити в розпліднику. На 2-3-й рік після посадки вони вже дають врожай.
У наступні роки врожаї зростають (з чотирирічних дерев збирають по 4-8 кг плодів, п'ятирічних - по 12 кг, з шести семирічних - по 16-20 кг). Плоди округлої яйцевидної форми, темно-червоного кольору з легким восковим нальотом (у холодні роки менше пофарбовані), маса їх по 15-17 г. М'якуш світло-жовтий, соковитий, кислувато-солодка. Кісточка невелика, добре відстає від м'якоті. Плоди придатні для вживання в свіжому вигляді і для переробки на варення і компоти. Сорт районований в Московській, Рязанській і Смоленській областях.

Сорти слив Угорка московська.

Сорт Угорка московськаОпис сорти сливи. Сорт невідомого походження, поширений в Московській обл., Самоплодовий. Цінується за високу і регулярну врожайність і порівняно високі якості плодів. Дерева висотою 2,5-3 м, з округлою розкидистою кроною, зніченими гілками, утворюють багато порослі. Зимостійкість в нормальні зими хороша.
Порослеві дерева починають плодоносити на 5-7-й рік щорічно і рясно (25-35 кг з дорослого дерева). Плоди округло-овальної форми з ясно вираженим швом, темно-червоні, з синювато-фіолетовим нальотом, маса їх 22-28 Г. М'якоть жовта, щільна, соковита, кисло-солодка, приємного смаку. Шкірочка товста, грубувата, трохи гірчить. Кісточка середньої величини, овально-довгастої форми, добре відділяється від м'якоті.
Дозрівання плодів дружне - в першій половині вересня. У лежанні добре дозрівають, при цьому стають більш м'якими і кислий смак майже зникає. Плоди придатні для вживання в свіжому вигляді і для переробки на варення, компоти, а також для сушіння. Сорт районований в Московській, Рязанській і Тульській областях.

Сорт сливи Рекорд.

Сорт сливи РекордОпис сорти сливи. Сорт перспективний, отриманий від схрещування західноєвропейського гатунку Пердрігон і сорти Скоростигла червона.
Зимостійкий, високоврожайний і скоростиглий. Починає плодоносити на 3 - 4-й рік. Дозрівання дружне - в кінці серпня. Плоди подовжено-овальної форми, сині, з сильним восковим нальотом, маса їх близько 35 г. М'якуш жовтувато-зелена, ніжна, щільна, соковита, кисло-солодка, гарної якості. Кісточка велика, яйцевидної форми, добре відділяється від м'якоті. Сорт районований в Московській і Рязанській областях.
Тульська чорна. Опис сорти сливи. Дерево розлога, з густою кроною. Дозрівання в кінці серпня - початку вересня. Плоди округло-овальної форми чорного _цвета, з сизо-голубуватим восковим нальотом, маса їх по 20 р. М'якоть жовта, з червонуватим відтінком, соковита, середньої щільності, солодка. Шкірочка тонка. Кісточка середнього розміру, добре відділяється від м'якоті. Сорт відрізняється доброю щорічною врожайністю (50-60 кг з дерева). Плоди придатні для використання у свіжому вигляді і для переробки на варення, а також для сушіння. Сорт районований в Московській і Тульській областях.

Сорт сливи Ганна Шпет.

Анна ШпетОпис сорта сливи. Сорт західноєвропейського походження. В умовах півдня морозостійкий, на штамбі і основних гілках опіків не спостерігається, але в Астраханської, Воронезької та Курської областях сильно страждає від морозів. Добре переносить посуху в степових районах Кубані. Сорт самоплодовий, але в посадках з сортами-запилювачами - Угорка домашня і італійська, Персикова і Ренклод Альтана - не дає високих врожаїв.
Плодоношення починається на 5-6-й рік. Дерева довговічні, швидкорослі, з високою густою кроною округло-пірамідальної форми, кора на штамбі і основних гілках сірого кольору. Стійкий проти грибних хвороб і шкідників. Урожайність з 20-річних дерев сягає майже 200 кг плодів. Дозрівання у вересні, недружно. Плоди добре тримаються на дереві. Пошкодження плодовою гнилизною спостерігаються лише у вологі роки.
Плоди округлої та округло-яйцевидної форми, червонувато-фіолетові, з безліччю добре помітних підшкірних точок іржавого кольору, маса їх по 40 45 м. Шкірочка груба, з сизуватим восковим нальотом, легко відділяється від плоду. М'якоть зеленувато-жовта, щільна, кілька волокниста, порівняно гарного смаку - ароматна, соковита, помірно кисла і високоцукристого. Кісточка середня, зверху округлена, легко відділяється від м'якоті. Плоди придатні для вживання в свіжому вигляді і для переробки, а також для сушіння й заморожування. Сорт районований в Астраханській і Ростовській областях, Ставропольському і Краснодарському краях.

Сорт Угорка Пулковська

Сорт Угорка ПулковськаУгорка Пулковська, або Зимівля, Покровка, Зімніци. Опис сорти сливи. Сорт народної селекції. Розмножується переважно кореневими нащадками, рідше щепленням. Дерева сильнорослі, з розрідженою розкидистою кроною. Гілки довгі, прутьевідний, колінчаті, червонувато-коричневі. Щеплені дерева вступають у плодоношення на 3-4-й рік, порослеві - на 6-7-й. Врожайність в порівнянні з іншими місцевими сортами висока.
Сорт самоплодовий, але більш високі врожаї дає від запилення сортами Скороспілка червона і Угорка московська. Краще росте і добре плодоносить на вологоємність, суглинних і добре удобрених грунтах. Дозрівання пізніше - у другій половині вересня.
Плоди овальної форми, неравнобокие, з ясно вираженим швом, червоні, з підшкірними плямами, маса їх по 20-25 р. М'якоть жовтувата, кисло-солодка. Кісточка овальної форми, легко відділяється від м'якоті. Плоди придатні для переробки. Районований в Ленінградській, Псковській і Новгородській областях.
Скороспілка велика. Опис сорти сливи. Сорт народної селекції. У порівнянні з місцевими сортами - зимостійкий. Дозрівання в першій половині серпня. Врожайність щорічна і висока. Плоди овально-округлої форми, червоно-фіолетові, красиві, маса їх по 34 г. М'якуш оранжево-жовта, соковита, солодка з кислинкою, дуже гарного смаку. Кісточка велика, добре відділяється від м'якоті.

Угорка домашня, або Угорка звичайна.

Угорка домашня Опис сорта сливи. Угорка молдавська, Угорка звичайна. Сорт старовинний, добре поширений. Дерева сильнорослі, крона округлої або широкопірамідальною форми, з густим галуженням. Морозостійкість пагонів і квіткових бруньок велика, слабко пошкоджуються хворобами та шкідниками. Через розмноження кісточками і кореневою порослю має багато різних кланів, що відрізняються за часом зігрівання, розміром і смаком плодів.
Сорт самоплодовий, а при посадці з такими сортами, як Ганна Шпет, Угорка італійська та Ренклод Альтана, дає високі врожаї. Вимогливий до родючості і вологості грунту, на сухих і піщаних грунтах спостерігається осипання плодів. Плодоношення починається на 5-б-й рік.
Дозрівають плоди майже одночасно в кінці серпня - початку вересня. Зі збором врожаю поспішати не слід, так як кращим смаком володіють плоди, добре дозрілі на дереві. Здорові плоди майже не обсипаються. Врожайність щорічна і висока, 27-28-річні дерева дають по 180 кг плодів. Зберігаються 15 - 25 днів, їх можна перевозити на далекі відстані.

Угорка ажанська.

Угорка ажанськаОпис сорти сливи. Сорт західноєвропейського походження. Частково самоплодовий, але найбільші врожаї дає при запиленні сортами Ренклод Альтана і Ренклод зелений. Дерево середньої величини, широкоокругло форми, з досить густою кроною. Листя овальне, трохи увігнуті у вигляді човника, темно-зеленого забарвлення, з блиском.
Сорт не дуже зимостійкий, тому краще росте в найбільш сприятливих грунтових і кліматичних умовах. У степових районах добре росте на багатих знижених і більш вологих грунтах. Плодоношення починається на 4-5-й рік. Дозрівають плоди майже одночасно, у другій половині серпня - початку вересня, не обсипаються.
Плодожеркою пошкоджуються мало, але страждають від мигдального семяеда. При частих і сильних опадів у період дозрівання на плодах з'являються тріщини, після чого вони уражаються грибними хворобами. Урожайність порівняно висока 12-річні дерева дають по 60 кг. Плоди обратнояйцевідной форми, з шийкою біля основи, червонувато-фіолетові, з іржавими плямами і сильним восковим нальотом, маса їх по 21 р. Шкірочка тонка, щільна, відділяється від м'якоті в період дозрівання. М'якоть зеленувато-золотава, слабоволокністая, ніжна, гарного смаку, середньої соковитості, високої схоронності, помірної кислотності. Кісточка невелика, кілька плосковатий, закруглена до верхівки, в більшості випадків добре відділяється від м'якоті.
Плоди придатні для споживання у свіжому вигляді та для переробки, особливо на компоти, маринади, варення, мармелад, а також для сушіння (отримують чорнослив високої якості). Транспортабельні, зберігаються одну - два тижні.

Сорти слив Угорка Вангейма.

Сорт західноєвропейського походження, самоплодовий, посухостійкий, але вимагає добре удобрених грунтів. Дерева потужні, швидкорослі, крона густа, широкої округлої форми, володіють високою зимостійкістю. Дозрівання одночасне-в середині серпня. Урожайність висока, 15-20-річні дерева дають до 120 кг плодів.
Плоди середні, неправильно-овальної форми, з деякою опуклістю на середині, тим но-синього кольору, при повному дозріванні покриваються густим восковим нальотом. Шкірочка тонка, щільна, кислувата, легко знімається з плоду. М'якоть темнувато-зелена, щільна, гарного смаку, середньої соковитості, цукриста. Кісточка середня, добре відділяється від м'якоті. Плоди придатні для споживання у свіжому вигляді та для переробки на мармелад, повидло і начинку.
При сушінні дають якісний чорнослив. Добре транспортуються. Сорт районований в Ростовській обл. Краснодарському краї.

Слива Персикова.

Слива персиковаСорт західноєвропейського походження. Дерева середньорослі, вимогливі до хорошим і вологим грунтам. Крона округлої або назад-пірамідальної форми. Пагони сірувато-коричневого кольору, товсті, опушені, в особливо суворі зими пошкоджуються морозами.
Плодоносять на букетних гілочках. Кращі сорти-запилювачі - Угорка ажанская і домашня, Ренклод Альтана. Вступає у плодоношення на 5-6-й рік, але врожаї нерегулярні. Урожайність з 15-20-річних дерев - 50 кг. Дозрівання в основному одночасне - в кінці липня - початку серпня.
Осипання плодів незначне. Плоди дуже Красиві, округлої, злегка плескатої форми, червонуваті або бурі, з дрібними білими точка-ми, вкриті світло-блакитним восковим нальотом, маса по 46 г. Шкірочка товста. М'якоть щільна, жовта; доброго смаку, ароматна.
Кісточка округло-овальної форми, від м'якоті відокремлюється. Плоди придатні і для споживання у свіжому вигляді, і для переробки. Сорт районований в Ставропольському краї, Дагестані та Інгушетії.
Ренклод Альтана.
Опис сорти сливи. Сорт виведений в Чехословаччині від посіву насіння Ренклод зеленого. Дерева сильнорослі, з широкопірамідальною кроною, відносно зимостійкі, проте в суворі зими спостерігається підмерзання квіткових бруньок (в умовах Краснодарського краю). Плодоносить на 4-5-й рік на букетних гілочках. У вологі роки уражаються гниллю та пошкоджуються плодожеркою. Сорт самобесплодний. Кращі запилювачі: Ганна Шпет, Угорка домашня, Угорка італійська і Кирці. Дозрівання щодо дружне - в середніх числах серпня, а в більш північних районах півдня - в кінці серпня або на початку вересня. Врожайність висока: дерева у віці 15-18 років в Краснодарському краї, наприклад, дають до 180 кг плодів. Плоди округлої форми, з плескатим підставою і злегка увігнутої вершиною, темно-червоні або фіолетові, з безліччю точок і сильним восковим нальотом, маса їх по 54 р. Плоди придатні для вживання в свіжому вигляді, особливо для переробки. Сорт районований в Ставропольському і Краснодарському краях, Дагестані.
http://svit-agro.com.ua/sorti-sliv.html